ABC usług tartacznych

Do usług tartacznych zalicza się wiele operacji, jakie mają na celu przygotowanie drewna do zużycia. To w jakie działania drewno będzie przechodzić jest zależne od jego przeznaczenia. Z tej przyczyny klient, mający zamiar dokonać nabytku surowca drewnianego, musi wiedzieć do czego będzie ono wykorzystane i jak powinno być przygotowane.
Pierwszym krokiem jest dobór wariantu drewna. Jest ich dostępnych bardzo wiele. Na ogół używany jest dąb. Poza nim nierzadko wybierane są: akacja, olcha, a także co niemiara innych. Wszystko zależy oczywiście od atrybutów poszczególnych typów. Bardzo trwały dąb przydaje się idealnie do budowy budynków oraz wykładania posadzek. Jest jednak dosyć drogi. Z kolei akacja wykorzystywana jest chętnie do tworzenia mebli.
tartaki oferują pełną gamę usług przygotowujących drewno do użycia. Pierwszą z nich jest suszenie drewna. Kontrahent może oczywiście kupić drewno mokre. Pozbycie się wilgoci z takiego surowca trwa, w zależności od rodzaju drewna, nawet w okolicach roku. Suszenie w tartakach przeprowadza się komorowo (w temperaturze dochodzącej do 750C) lub naturalnie.
Usługi tartaczne to głównie tarcie drzewa na tarcicę. Tę z kolei przekształca się na różnorodne elementy drewniane. Należą do nich: drewno budowlane (więźby dachowe, łaty, deski), części mebli, trociny i obrzynki, drewno do palenia. Tartaki realizują również usługę tarcia drewna na wymiar wskazany przez kupującego.

W zakładach tartacznych dokonuje się przecinania drewna bez obrzynania, czyli przez obcięcie tylko dwóch stron oraz z obrzynaniem, a więc przycinając wszystkie cztery strony deski. Następną usługą jest struganie drewna, czyli jego polerowanie. Tartaki udostępniają także możliwość frezowania, ryflowania, pozbycia się wrębów lub nawiercania otworów i wiele innych. Krótko mówiąc można kupić produkt przyszykowany według własnego uznania, gotowy do bezpośredniego wykorzystania.
Inną opcją jest tartak przewoźny, czyli wynajęcie z zakładu narzędzia do obróbki drewna, które możemy użyć według swoich potrzeb.